pondělí, únor 24, 2020

Popis jednotlivých částí mikroskopu

V tomto článku jsme popsali klasický biologický mikroskop, se kterým jsme se všichni měli možnost již setkat při studiu na základních či středních školách. Takový mikroskop je vhodný pro všechny začínající pozorovatele mikrosvěta.

1. Okulár – Jedná se o optickou část mikroskopu. Pomocí okuláru můžete přibližovat i zaostřit preparát. Může být vybaven i motivem, nejčastějším motivem pak bývají mřížky či stupnice. Výjimkou nejsou ani ukazovací jehly.

2. Tubus okuláru – Tubus slouží pro správně vložení okuláru. Zabraňuje vychýlení z pozice apod.

3. Hlavice – Na hlavici je umístěn tubus s okulárem. Hlavice se vybírá podle počtu okulárů. Na obrázku je hlavice určená pro jeden okulár.

4. Rameno mikroskopu – Rameno mikroskopu spojuje hlavici a spodní číst mikroskopu, která se skládá z dalších komponentů.

5. Držák preparátu – Držák preparátu může být různě konstruovaný. Na obrázku je pérový držák. V potaz ale přichází i křížový vodič preparátu, který zajistí pohodlné a hlavně přesné posouvání preparátu.

6. Makro zaostřování – Toto zaostřování slouží pro zaostření preparátu, resp. přípravu na doostření pomocí mikro zaostřování

 

7. Mikro zaostřování – Pomocí tohoto zaostření doostříte preparát. Toto zaostřování umožňuje doostřit preparát na precizní úroveň.

8. Základ mikroskopu – Díky základu mikroskop drží balanc a nikam se nenahýbá. Na základu mikroskopu je potom umístěno celé jeho tělo.

9. Kolektor osvětlení – Na tomto místě se vyskytuje osvětlení, které podsvětluje preparát, aby byl lépe pozorovatelný. Osvětlení známe několik druhů, od halogenového osvětlení přes LED až po klasické zrcátko, které je nejméně praktické.

10. Kondenzor – Ten pomáhá měnit kontrast. Kontrast měníme pomocí různých filtrů, nebo clon, v závislosti na potřebě.

11. Pracovní stolek – Na pracovním stolku jsou umístěny držáky na preparát, a v době pozorování i samotný preparát.

12. Objektivy – Zde jdou umístěny objektivy s různými možnostmi zaostření. Existuje mnoho druhů objektivů

13. Otočná hlavice pro objektivy – Pomocí otočné hlavice můžeme snadněji měnit objektivy, a tím ušetřit čas při pozorování preparátu.

Objektivy a jejich dělení

Objektivy můžeme dělit podle několika klíčů. Jedním z nich jsou názvy. Ty má sice každý výrobce trošku jiné, mají ale stejné skupiny, které popisují vlastnost objektivu.

Achromáty – mají barevnou zbytkovou vadu odstraněnou pouze pro dvě barvy, pro žlutou a zelenou. To z toho důvodu, že na tyto dvě barvy je oko citlivější. Tyto objektivy jsou nejekonomičtější, zároveň výhodné při pozorování fluorescence.

Plan-objektivy – mají odstraněnou vadu sklenutí, vhodné jsou například pro mikrofotografické práce. Stejně jako u achromátů i zde je zbytková vada odstraněna pouze pro žlutou a zelenou.
 


Apochromáty – Tyto objektivy již mají korekci pro všechny tři základní barvy spektra, díky těmto objektivům se dosahuje lepšího rozlišení při pozorování preparátu.
 
Planapochromáty – Tyto objektivy spojují plan-objektivy a apochromáty do jednoho objektivu. Řadí se mezi nejlepší objektivy, ale tím pádem i mezi nejdražší.

Fluoritové objektivy – Zde je použito fluoritové sklo, vykazující vynikající optické vlastnosti. Používají se především ve specializované mikroskopii.
 
Druhým klíčem dělení může být barevný proužek, pomocí kterého se na revolverovém nosiči rychle zorientujete, jaké přiblížení právě máte nastaveno. Je třeba si však uvědomit, že reálné přiblížení je násobkem okuláru s objektivem, to znamená, pokud okulár 10x přiblížení a objektiv 40x přiblížení, výsledné zvětšení bude 400x násobné.

Černý proužek signalizuje 1x přiblížení.
Hnědý proužek signalizuje 2x přiblížení.
Červený proužek signalizuje 4x přiblížení.
Žlutý proužek signalizuje 10x přiblížení.
Zelený proužek signalizuje 20x přiblížení.
Světle modrý proužek signalizuje 40x přiblížení.
Modrý proužek signalizuje 60x přiblížení.
Bílý proužek signalizuje 100x přiblížení.

 

Třetím klíčem dělení objektivů je jejich použití. Tedy zda jsou určeny pro suché pozorování, nebo pro imerzi.
U suchého pozorování se mezi objektivem a krycím sklem preparátu předpokládá vrstva vzduchu. Pro imerzní pozorování se potom používá imerzní olej, případně voda. Imerzní olej má podobný index lomu jako sklo, díky tomu vznikne homogenní prostředí.

Druhy okulárů

Galileiho okulár se skládá z dvojvyduté rozptylky. Díky tomu obraz nepřevrací vzhůru nohama, nevýhodou tohoto okuláru je ale malá možnost přiblížení.

Keplerův okulár je spojná čočka, ta již umožňuje lepší přiblížení, než Galileiho okulár, na rozdíl od něj ale převrací obraz vzhůru nohama.

Huygensův okulár je soustava dvou plankonvexních spojných čoček. Mezi čočkami se pak nachází clona. Tento typ okuláru umožní korekce barevných chyb, je používán spíše v levnějších přístrojích.

Ortoskopický okulár se složen ze vstupní clony, tří čoček a z výstupní konvexkonkávní spojky. Tento typ okuláru umožňuje dokonalou korekci barevných vad, zároveň je základním typem okuláro pro astronomická zařízení.

Ploessel-Steinheilův okulár je složen ze dvou dvojčlených achromatů, ty jsou obráceny proti sobě. Dobře koriguje barevné vady.

Pro širokoúhlé přístroje se mohou používat i okuláry s více ze šesti a více čočkami. Tyto okuláry se však používají méně, také díky své drahé pořizovací ceně.

Číst 18852 krát Naposledy změněno pondělí, 23 únor 2015 20:22

Zanechat komentář

Nejnovější recenze

  • 1
  • 2
  • 3

Astronomická fotografie - 1. metody foce…

24-11-2013 Přečtené:21064 Astronómie

Astronomická fotografie - 1. metody focení

Od nepaměti člověk zvedá hlavu k obloze a pokouší se pochopit vesmír. Mnohé věci jsme objevili , mnohé se zamotalo a bude třeba ještě mnoho... Článek

Montáže astronomické dalekohledu

21-09-2013 Přečtené:20204 Astronómie

Montáže astronomické dalekohledu

Úkolem astronomického dalekohledu je shromažďovat světlo pozorovaných objektů . Každý větší dalekohled bývá upevněn na stativu, aby ho uživatelé nemuseli během pozorování držet v rukou. Článek

Příslušenství teleskopu – okulár

18-08-2013 Přečtené:14773 Astronómie

Příslušenství teleskopu – okulár

Pokud chceme astronomický dalekohled využívat na vizuální pozorování, je nutné používat okulár (e). Článek