pondělí, únor 24, 2020

Údržba mikroskopu

Pro správné pozorování a především správné výsledky je potřeba mít mikroskop dobře seřízený a nastavený.

Běžná údržba mikroskopu

Mezi běžnou údržbu mikroskopu patří otření od prachu. Prachovkou či hadříkem by se měl mikroskop otírat pravidelně, aby nedošlo k jeho zanesení. Objektivy a okuláry by se měli od prachu čistit pomocí jemného štětečku, nebo lněného hadříku. Vyhnete se tak možnému poškrábání objektivu.  Díky škrábancům by bylo pozorování nepřesné a zkreslené.

 


Případné znečištění okuláru zjistíte poměrně snadno. Pokud budeme okulárem otáčet, zároveň se dívat do mikroskopu, špína se bude otáčet spolu s okulárem.  Dojde-li ke znečištění čoček, můžeme pomocí benzínu na hadříku čočku otřít. Pokud by benzín nezabíral, můžeme použít i xylen. U xylenu ale hrozí nebezpečí poškození tmelu čoček.
 
Co se důrazně nedoporučuje, tak promazávání posuvných částí olejem. Ten by se mohl dostat do čoček, a mikroskop by tak byl nepoužitelný pro jakákoli pozorování!
 


Mikroskop se taktéž doporučuje chránit před výpary kyselin, prachem a přímým slunečním zářením. Prodlouží se tím funkčnost mikroskopu.

Číst 15779 krát Naposledy změněno pondělí, 23 únor 2015 20:30

Zanechat komentář

Nejnovější recenze

  • 1
  • 2
  • 3

Astronomická fotografie - 1. metody foce…

24-11-2013 Přečtené:21063 Astronómie

Astronomická fotografie - 1. metody focení

Od nepaměti člověk zvedá hlavu k obloze a pokouší se pochopit vesmír. Mnohé věci jsme objevili , mnohé se zamotalo a bude třeba ještě mnoho... Článek

Montáže astronomické dalekohledu

21-09-2013 Přečtené:20204 Astronómie

Montáže astronomické dalekohledu

Úkolem astronomického dalekohledu je shromažďovat světlo pozorovaných objektů . Každý větší dalekohled bývá upevněn na stativu, aby ho uživatelé nemuseli během pozorování držet v rukou. Článek

Příslušenství teleskopu – okulár

18-08-2013 Přečtené:14773 Astronómie

Příslušenství teleskopu – okulár

Pokud chceme astronomický dalekohled využívat na vizuální pozorování, je nutné používat okulár (e). Článek