pondělí, únor 24, 2020

Triedr - základní dalekohled astronoma

Triedr - základní dalekohled astronoma Triéder – základný ďalekohľad astronóma

Triedr (nebo binokulár) je jeden z nejoblíbenějších dalekohledů. Vzhledem k světelnému zisku ve srovnání s neozbrojeným okem je triedr neocenitelným společníkem.

Tento dalekohled poskytuje vzpřímený obraz, poskytuje široké zorné pole, je lehký, poměrně odolný, má vysokou světelnost a přes den je ho možné využít i na turistiku, což ocení každý nadšenec přírody a noční oblohy.

Zvětšení a průměr objektivu

Pokud přemýšlíte nad koupí triedry, základní údaje, které budou rozhodovat, jsou zvětšení dalekohledu a průměr jeho objektivu. Tyto vlastnosti jsou vždy uvedeny na tubusu a uvádějí se ve formátu zvětšení x průměr objektivu [mm], např.. 8x40, 10x50, 12x60, 25x100 a pod.
Zvětšení optického systému je schopnost zvětšit pozorovaný obraz vzhledem k obrazu, který vidíme pouhým okem bez optických prvků.
Průměr objektivu se udává v mm. Přes objektiv dalekohled soustřeďuje světlo pozorovaného objektu. Čím větší je průměr objektivu, tím více světla soustředí. Je třeba si však uvědomit, že tato závislost není lineární, ale kvadratická a tedy přes dvojnásobně větší průměr objektivu dokážeme soustředit až čtyřnásobně více světla. Zornička člověka má přibližně 7mm. Pokud použijeme triedr 10x50, tak soustředíme padesátinásobně více světla do naší zorničky, což samozřejmě významně zlepší pozorování.

Výstupní pupila dalekohledu a zřítelnice

Výstupní pupila je číslo, které získáme jako podíl průměru objektivu a zvětšení dalekohledu. Toto číslo vlastně udává průměr světelného kruhu, který vychází z dalekohledu. Lidská zřítelnice dokáže měnit svou velikost přibližně od 2mm při jasném světle do 7mm při úplné tmě. Proto je důležité vybírat triedr tak, aby výstupní pupila dalekohledu nepřekračovala maximální velikost lidské zorničky, neboť v opačném případě by se do oka nedostalo všechno světlo posbírané objektivem. Stárnutím se dokonce maximální velikost zornice ještě snižuje. Na druhou stranu příliš malá výstupní pupila dalekohledu znamená, že při daném průměru objektivu je použito velké zvětšení a obraz bude sice více zvětšen, ale zároveň i přiměřeně tmavší. Z praxe se ukazuje, že nejlepší se ukazuje průměr objektivu kolem 50mm. Z velikosti výstupní pupily ohraničené maximální velikostí zorničky kolem 7mm, vychází užitečné zvětšení rovné číslu 7 (při 50mm objektivu), tedy triedr 7x50. Zvyšováním zvětšení se snižuje světelnost, snižuje pozorovací úhel a zvyšují se nároky na stabilitu triedry.

Pokud se rozhodnete pro větší průměr vstupních objektivů, přepočítejte si jaké zvětšení je vhodné. Při triedry se zvětšením vyšším než 10 budete pravděpodobně potřebovat stativ nebo mít dalekohled při pozorování opřený o pevný předmět, neboť se obraz bude ve vašich rukách příliš chvět. Velké binokulární dalekohledy (např. 25x100) bývají vždy z tohoto důvodu upevněné na speciálním stativu.
Zvětšováním průměru vstupních objektivů narůstá i celková hmotnost dalekohledu. Proto je třeba zvážit i tuto skutečnost, hlavně když ho budeme používat i na turistiku nebo vyjížďky do hor pod noční oblohu.

Zaostřování triedry

Triedry můžeme rozdělit na dvě skupiny ohledně zaostřování. První skupina má centrální zaostřování, druhá nezávislé. V první skupině je jeden (většinou pravý) okulár dalekohledu vybaven možností nastavit rozdíl oka uživatele v dioptriích. Centrální zaostřování je výhodnější, protože se automaticky zaostřují obě poloviny dalekohledu. Při nezávislém zaostřování je třeba zaostřit obě části zvlášť.
Samotné zaostřování musí jít snadno a plynule. Taktéž  musí být možné nastavit i vzdálenosti mezi oběma částmi dalekohledu podle vzdálenosti očí pozorovatele.


Konstrukce PORRO a ROOF

Existují dvě základní konstrukce - Porro a Roof. Oba typy mají mezi objektivem a okulárem hranoly, které obracejí obraz tak, aby byl stranově i výškově správně orientovaný.
Konstrukce Roof je komplikovanější na výrobu a musí být použity kvalitnější materiály jako u typu Porro. Tato konstrukce má výhodu, že objektiv i okulár jsou v jedné linii a celá konstrukce je kompaktnější.
Naproti tomu je konstrukce Porro jednodušší na výrobu a proto bývají tyto dalekohledy oproti Roof (při stejných optických parametrech) levnější.

Kvalita optiky

Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba před koupí triedry zkontrolovat, je kvalita optiky. Zde je několik věcí, na které je třeba pamatovat.
Každá čočka by měla mít na povrchu nanesenou antireflexní vrstvu. Světlo se na povrchu každé čočky nebo jiné optické součásti dalekohledu láme nebo odráží. Určité procento se ztrácí. Ke snížení těchto ztrát i pro zlepšení kontrastu se na povrchy čoček nanášejí tzv. antireflexní  vrstvy. Tyto zlepšují optické vlastnosti každé optické plochy, která je má naneseny.  Existují různé druhy antireflexních vrstev. Čím jich má dalekohled více, tím lépe. Pokud údaj o antireflexních vrstvách nenajdete v popisu výrobku, tak si alespoň můžete zkontrolovat, zda vnější čočky mají barevný nádech.

Obě poloviny dalekohledu musí být přesně nastaveny - musí být souosé. Souosost je možné zkontrolovat pohledem přes triedr. Pohled do dálky musí být příjemný, obraz nesmí být dvojitý nebo vzdálené předměty nesmějí mizet ze zorného pole nerovnoměrně. Při koupi nového dalekohledu je malá pravděpodobnost této chyby, ale při koupi z druhé ruky je důležité nezapomenout na tuto kontrolu.

Nejnáročnějším bude však až test pod hvězdnou oblohou. Při pohledu na hvězdy tyto musí být bodové od středu až k okraji zorného pole. Nesmí se k okraji prodlužovat, měnit do formy krátkých čárek a ani by neměly mít barevné okraje. Barevnou chybu optiky lze dobře odhalit i přes den při pohledu na předměty na zatažené obloze - například větve stromů, elektrická vedení, antény na střechách budov a podobně. Pokud má optika triedry barevnou chybu, jeden okraj pozorovaného předmětu (nejlépe černého a tenkého) bude mít barevný lem-nejčastěji modrý. Ke okraji zorného pole se barevná chyba zvyšuje.
 

Co můžeme pozorovat triedry na noční obloze

Měsíc
Pozorování měsíce pomocí triedry poskytne pozorovateli množství detailů, které nelze rozeznat neozbrojeným okem. Spatřit Měsíc pár hodin po nove nebo před novém je těžké, neboť z měsíce je na obloze viditelný pouze velmi úzký srpek. Dalekohled nám ale umožní ho na obloze lépe najít a pozorovat. Pro úspěšné pozorování budete potřebovat vyvýšené stanovisko. Světový rekord v pozorování mladého měsíce je kolem 12 hodin. Nezkusíte to překonat?
Další neocenitelnou službu nám poskytne triedr při pozorování zatmění měsíce, ať už úplného nebo částečného. Z astronomického programu, z astronomické ročenky nebo z internetu zjistíte, kdy se začnou postupně stmívat jednotlivé části povrchu.

Slunce
V prvé řadě je třeba poznamenat, že přes žádný dalekohled (včetně triedry) se nesmíte dívat na slunce, pokud není dalekohled doplněn o speciální filtry. S černým humorem se říká, že se můžete podívat pouze dva krát - jednou levým a jednou pravým okem. Pak si už jen můžete dokoupit bílou slepeckou paličku. Ale existuje možnost používat triedr na projekci obrazu slunce na papír. Takto lze bezpečně pozorovat sluneční skvrny, přechody vnitřních planet (Merkur a Venuše) ale i například přelety letadel.

Planety
Pro pozorování planet jsou vhodné dalekohledy s dlouhými ohnisky, ale i malé. Takovéto dalekohledy nám odhalí některé detaily. Na Jupiteru jsou bez problémů pozorovatelné hlavní pásy oblačnosti, jeho čtyři největší měsíčky, které v triedry vypadají jako miniaturní sluneční soustava.

Komety
Komety bývají většinou slabé objekty, na pozorování kterých potřebujeme dalekohledy větších průměrů. No občas se stane, že náhle zvýší svůj jas a stávají se viditelné i pomocí menších dalekohledů. A zde přicházejí na scénu právě triedry. Jsou malé a přitom výrazně zvýší astronomovi jeho pozorovatelské možnosti. Komety bývají viditelné často večer nad západním horizontem nebo těsně před svítáním na východním horizontu. To ale znamená, že bývají viditelné pouze na krátkou dobu a jejich výška nad horizontem je nízká, proto je výhodné jít do vyšších nadmořských výšek ve svém okolí. Nízká hmotnost triedry ho předurčuje přesně pro takovéto výjezdy a lov jasnějších komet.

Dvojhvězdy
Dosah dalekohledu s průměrem objektivu 50mm nám umožní sledovat v úplné tmě hvězdy až do 9 magnitudy. Na obloze je mnoho dvojhvězd, které je možné úspěšně pozorovat pomocí menších dalekohledů. Často mívají jednotlivé složky různé barvy, což je v triedry pěkně rozlišitelné.

Deepsky objekty
Mezi nejznámější objekty, které jsou dobře pozorovatelné pomocí těchto malých astronomických dalekohledů patří jasnější deep sky objekty jako např.. Galaxie M31 v Andromedě, mlhovina M42 v souhvězdí Orionu, Plejády, Hyády ale i slabší objekty jako Severní Amerika (NGC 7000), kulová hvězdokupa M13 v souhvězdí Herkules a mnoho dalších.


Na závěr
Triedr by měl být základní výbavou každého astronoma pro jeho lehkost, dostupnost, odolnost a výrazné zlepšení dosahu při pozorování. Prostě za málo peněz hodně muziky.

Číst 31904 krát
Více z této kategorie:

Zanechat komentář

Nejnovější recenze

  • 1
  • 2
  • 3

Astronomická fotografie - 1. metody foce…

24-11-2013 Přečtené:21064 Astronómie

Astronomická fotografie - 1. metody focení

Od nepaměti člověk zvedá hlavu k obloze a pokouší se pochopit vesmír. Mnohé věci jsme objevili , mnohé se zamotalo a bude třeba ještě mnoho... Článek

Montáže astronomické dalekohledu

21-09-2013 Přečtené:20204 Astronómie

Montáže astronomické dalekohledu

Úkolem astronomického dalekohledu je shromažďovat světlo pozorovaných objektů . Každý větší dalekohled bývá upevněn na stativu, aby ho uživatelé nemuseli během pozorování držet v rukou. Článek

Příslušenství teleskopu – okulár

18-08-2013 Přečtené:14773 Astronómie

Příslušenství teleskopu – okulár

Pokud chceme astronomický dalekohled využívat na vizuální pozorování, je nutné používat okulár (e). Článek