sobota, prosinec 07, 2019

Chyby při výběru dalekohledů

Dalekohled nepatří na cestách do přírody či na dovolenou k tak častým společníkem jak například fotoaparát, v každém případě jeho použití nám zpestří naše dojmy a udělá naše zážitky krásnějšími.

Přesto setkáváme se i lidmi, kteří dalekohled používají, každý den, ať už jsou to strážci národního parku, či soukromých pozemků, nebo lidé z myslivosti. Jak to již životě chodí tak v optice se při výběru dalekohledu setkáváme s různými nepravdivými informacemi.

Jedním z nejrozšířenějších tvrzení při výběru dalekohledu je, že čím větší zvětšení tím lépe. V žádném případě, je to velký omyl. Při velkém zvětšení se zužuje zorné pole a pozorovatel vidí pouze omezenou šířku a je mnohem náročnější se zorientovat při pozorování. Dalekohled s 10-násobným zvětšením má zorné pole na 1000m přibližně 100m, s 20-násobným přiblížením to bude polovina.

Na obrázku jsou vidět technické parametry dalekohledu 20x80, tedy dalekohledu s 80mm objektivy a 20x násobným zvětšením. Zorné pole je v tomto případě přesně 58m na 1000mZa druhé při velkém zvětšení se projeví nestabilita obrazu, obraz se nám bude stále hýbat a nebude mít stálou ostrost, protože lidské oko nestačí sledovat takové změny, také je takové pozorování velmi únavné. Řešením je použití stativu, který minimalizuje popsány negativa. Dalekohledy s velkým zvětšením ocení lidé, kteří zkoumají detaily na velké vzdálenosti, například ornitologové, pozorovatelé noční oblohy či letadel.Další z chyb, se kterou se setkáváme, je že dalekohledy se stejnými technickými parametry, tedy zvětšením a průměrem objektivu (například 8x56) v totožných světelných podmínkách zobrazují stejný obraz. Na kvalitu obrazu má vliv konstrukce optické soustavy, složení použitého skla v čočkách, použité hranoly, použité antireflexní vrstvy a v neposlední řadě geometrické a barevné vady v obraze.Třetím omylem je snaha koupit si univerzální dalekohled, a nakolik nic takového neexistuje, volba padne na dalekohled typu zoom, například model 10-22x50. Tyto jsou vhodné na pozorování na malé a střední vzdálenosti, avšak při větších vzdálenostech od nich nemůžeme očekávat zázraky, neboť jejich konstrukce je složitější oproti dalekohledem s pevným zvětšením, mají tedy více optických členů, což má za následek větší ztráty při průchodu světelných paprsků. Obraz tedy nebude natolik kontrastní a čistý, než při použití dalekohledu s fixním zvětšením.

Další z fám, která se týká koupě dalekohledu je názor, že čím větší zvětšení dalekohledu, tím je jeho cena vyšší. Ve skutečnosti cena dalekohledu nesouvisí s jeho zvětšením, hlavními faktory zde jsou: konstrukce, optické provedení, vlastnosti, značka a jiné.

Při výběru toho správného dalekohledu vždy zvažujte na jaké aktivity bude tento dalekohled používán, v případě technických dotazů se neváhejte obrátit s Vašimi dotazy na zkušeného prodejce.

Číst 12951 krát

Zanechat komentář

Nejnovější recenze

  • 1
  • 2
  • 3

Astronomická fotografie - 1. metody foce…

24-11-2013 Přečtené:19837 Astronómie

Astronomická fotografie - 1. metody focení

Od nepaměti člověk zvedá hlavu k obloze a pokouší se pochopit vesmír. Mnohé věci jsme objevili , mnohé se zamotalo a bude třeba ještě mnoho... Článek

Montáže astronomické dalekohledu

21-09-2013 Přečtené:18950 Astronómie

Montáže astronomické dalekohledu

Úkolem astronomického dalekohledu je shromažďovat světlo pozorovaných objektů . Každý větší dalekohled bývá upevněn na stativu, aby ho uživatelé nemuseli během pozorování držet v rukou. Článek

Příslušenství teleskopu – okulár

18-08-2013 Přečtené:14450 Astronómie

Příslušenství teleskopu – okulár

Pokud chceme astronomický dalekohled využívat na vizuální pozorování, je nutné používat okulár (e). Článek