sobota, prosinec 07, 2019

Rozdělení mikroskopů

Mikroskopy můžeme rozdělit podle různých kritérií a parametrů, ať už je to konstrukční hledisko, nebo oblast použití. Obecně rozdělujeme mikroskopy na biologické a stereoskopické.

Biologické mikroskopy slouží hlavně na pozorování světlo propustných preparátů, zatímco stereoskopické mikroskopy jsou na pozorování minerálů, mincí a jiných světlo nepropustných materiálů. Podle počtu okulárů rozdělujeme mikroskopy na monokulární, binokulární a trinokulární.

Optický mikroskop je schopen dosáhnout maximální zvětšení až 2500 násobné, to znamená že rozlišovací schopnost 2 bodů od sebe vzdálených je 0,2 mikrometru.

Dětské mikroskopy

Základním typem mikroskopů jsou mikroskopy pro děti. Dětské mikroskopy nabízejí základní možností pro pozorování preparátů, či drobností, které si přinesu z přírody, avšak pro vědecké účely nejsou vhodné. Tyto dětské mikroskopy můžeme ještě rozdělit na mikroskopy se zrcadlovým osvětlením a na mikroskopy s LED osvětlením. Zrcadlové osvětlení je závislé na světelných podmínkách v učebně (v místnosti). Žák musí nastavit zrcadlo dostatečně dobře tak, aby dobře odráželo světlo do okuláru mikroskopu. Pokud nebude svítit slunce, případně nebude zářivka v místnosti dostatečně silná, sledování bude dost těžké. LED osvětlení mikroskopů je výhodné právě díky nezávislosti na světelných podmínkách. Jednoduše se zapne LED, které podsvěcují samotný preparát a sledování je tak o hodně jednodušší a zábavnější.

Studentské mikroskopy

Druhým typem mikroskopů jsou mikroskopy studentské. Ty jsou vhodné i pro pozorování průhledných preparátů na skle, zpravidla jsou osazeny optikou podle mezinárodních standardů. Z druhů osvětlení je na výběr halogenové LED ale i zrcadlové osvětlení. Studentské mikroskopy už jsou dostupné i monokulární, binokulární a trinokulární. Mikroskopy monokulární patří k základním mikroskopem, výhodou pro uživatele jsou nepotřebné zkušenosti s mikroskopem. Monokulární mikroskopy mají jen jeden okulár. Binokulární mikroskopy se vyznačují dvěma okuláry, které zajistí přesnější sledování preparátů a jednodušší zaostřování, také komfort při pozorování je daleko lepší a zrak není tak namáhán jako při pozorování v monokulárních mikroskopech. Mnoho z těchto mikroskopů již umožňují připojení na počítač pomocí USB kabelu, díky čemuž je možné si vyhotovit jednoduše fotku, alebo video záznam z pozorování.

Laboratorní mikroskopy

Profesionální laboratorní mikroskopy jsou vhodné na různé druhy vzdělávání, odborná pracoviště či biologický výzkum. Přenášejí skvělý a ostrý obraz. Laboratorní mikroskopy se zpravidla prodávají v několika provedeních. Vedle binokulárních a trinokulárních laboratorních mikroskopů se na trhu objevují i mikroskopy s kamerou, která je schopna pomocí softwaru přenášet obraz přímo do počítačů. Software je dodáván spolu s mikroskopem. Laboratorní mikroskopy již nabízejí kvalitnější čočky, více možností zaostření a osvětlení preparátu. Samozřejmostí u těchto mikroskopů je hrubé a jemné zaostřování, také Abbeho kondenzor s irisovou clonou.

Stereoskopické mikroskopy

Dalším typem mikroskopů jsou mikroskopy stereoskopické. Tyto přístroje, mikroskopy, umožňují sledovat nejrůznější preparáty v plastickém, tedy trojrozměrném obraze bez jakýchkoliv dalších úprav a zásahů. Pracuji na principu lupy s velkým zvětšením, které je možné měnit od 10x, v závislosti na použitých okulárů a objektivů. Obvykle se vyrábějí v binokulárním provedení, s LED osvícením, častokrát mají zabudovaný akumulátor pro použítí v exteriérech.
Stereoskopické mikroskopy jsou určeny k pozorování přírodních minerálů, nebo známek, mincí, miniatur, elektrický obvodů a jiných. K dostání jsou i stereoskopické mikroskopy s integrovanou kamerou, opět s možností přenosu obrazu do počítače.

Metalografické mikroskopy

Metalografické mikroskopy jsou vhodné a určené ke sledování neprůhledných preparátů. Za neprůhledný preparát můžeme považovat kovy, ve kterých můžeme pomocí metalografických metod sledovat strukturu molekul. Vhodné jsou tak pro výzkumná centra, ale i pro kontrolní účely. Metalografické mikroskopy odpovídají všem mezinárodním standardům.

Polarizační mikroskopy

Polarizační mikroskopy jsou využívány především pro sledování preparátů v procházejícím světle. Využití těchto mikroskopů mají své uplatnění i v ortogonálním polarizačním pozorování. Jedná se již o profesionální a poměrně drahé přístroje s kvalitní optikou. Je to ideální mikroskop pro výzkumné práce v metalografii, mineralogii, v přesném strojírenství, elektronice a podobných odvětvích.

Fluorescenční mikroskopy

Další vysoce profesionální mikroskopy - fluorescenční. Zdroje záření, které jsou dostupné v těchto mikroskopech, vysílají záření v dostatečně nízkých vlnových délkách. Toto záření tak vyvolá v preparátu fluorescenční záření i ve viditelném světle. Takové záření pak poskytuje jasný a kontrastní obraz, viditelný v okuláru mikroskopu. Jsou určeny především pro práci v biologii, anatomii, histologii a botanice.

Inverzní mikroskopy

Inverzní mikroskopy jsou využívány především na pracovištích biomedicíny, ale také jsou využívány pro ekologické a zemědělské účely, zkoumání. Vhodné jsou pro sledování buněk a tkání, ať už lidských nebo zvířecích. Další možností využití inverzního mikroskopu je sledování kvality vody a studování nejrůznějších chemických strukturách. Využití tak kromě lékařských pracovišť je i v čistírnách odpadních vod a jiných kontrolních stanicích.

Číst 11804 krát Naposledy změněno pondělí, 23 únor 2015 20:19

Zanechat komentář

Nejnovější recenze

  • 1
  • 2
  • 3

Astronomická fotografie - 1. metody foce…

24-11-2013 Přečtené:19837 Astronómie

Astronomická fotografie - 1. metody focení

Od nepaměti člověk zvedá hlavu k obloze a pokouší se pochopit vesmír. Mnohé věci jsme objevili , mnohé se zamotalo a bude třeba ještě mnoho... Článek

Montáže astronomické dalekohledu

21-09-2013 Přečtené:18950 Astronómie

Montáže astronomické dalekohledu

Úkolem astronomického dalekohledu je shromažďovat světlo pozorovaných objektů . Každý větší dalekohled bývá upevněn na stativu, aby ho uživatelé nemuseli během pozorování držet v rukou. Článek

Příslušenství teleskopu – okulár

18-08-2013 Přečtené:14450 Astronómie

Příslušenství teleskopu – okulár

Pokud chceme astronomický dalekohled využívat na vizuální pozorování, je nutné používat okulár (e). Článek